Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Jedzenie na trawie

Jedzenie na trawie

31.07.2017
Czyta się kilka minut
Jeszcze 10 lat temu miałbym raczej brzydkie skojarzenia, jeśli ktoś by spytał o picie i jedzenie „pod chmurką”.
STANTON J. STEPHENS / AFP / EAST NEWS
M

Mój klejnocik pięknie się wdzięczy do słońca. Pary, rodziny, grupki piknikują, opalając swe niekoniecznie apollińskie ciała w berlińskim parku Monbijou, z którego piszę te słowa. Jest dla polskiego ucha paradoks we francuskich nazwach przywołujących muszelki, miękkości i beztroskie sans souci, którymi usiana jest kolebka pruskiego militaryzmu. Coś tu nie pasuje – ale może nie dajmy się wodzić za nos uproszczonym obrazkom z jakichś czytanek, gdzie XVIII-wiecznymi Prusami trzęsły kaprale-Fryderyki, odmalowane jako wcielenie musztry i tępoty tylko dlatego, że zrobiły Rzeczypospolitej geopolityczną krzywdę.

Park powstały na miejscu rezydencji królowych pruskich, gdzie w następnym stuleciu książę Antoni Radziwiłł, ordynat nieświeski, urządził prapremierę teatralną „Fausta” swojego przyjaciela Goethego, to dobre miejsce, by pozrzucać z siebie nieco sparciałych stereotypów....

6023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]