Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Jedzenie na trawie

Jedzenie na trawie

31.07.2017
Czyta się kilka minut
Jeszcze 10 lat temu miałbym raczej brzydkie skojarzenia, jeśli ktoś by spytał o picie i jedzenie „pod chmurką”.
STANTON J. STEPHENS / AFP / EAST NEWS
M

Mój klejnocik pięknie się wdzięczy do słońca. Pary, rodziny, grupki piknikują, opalając swe niekoniecznie apollińskie ciała w berlińskim parku Monbijou, z którego piszę te słowa. Jest dla polskiego ucha paradoks we francuskich nazwach przywołujących muszelki, miękkości i beztroskie sans souci, którymi usiana jest kolebka pruskiego militaryzmu. Coś tu nie pasuje – ale może nie dajmy się wodzić za nos uproszczonym obrazkom z jakichś czytanek, gdzie XVIII-wiecznymi Prusami trzęsły kaprale-Fryderyki, odmalowane jako wcielenie musztry i tępoty tylko dlatego, że zrobiły Rzeczypospolitej geopolityczną krzywdę.

Park powstały na miejscu rezydencji królowych pruskich, gdzie w następnym stuleciu książę Antoni Radziwiłł, ordynat nieświeski, urządził prapremierę teatralną „Fausta” swojego przyjaciela Goethego, to dobre miejsce, by pozrzucać z siebie nieco sparciałych stereotypów....

6023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]