Reklama

Jednak nie są ze świata

Jednak nie są ze świata

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Stosunek do relacji z państwem przechodził w Kościele ewolucję – dziś zwycięża model „przyjaznego rozdziału”. Zanim zaczniemy dyskusję, czy znów należy go zmienić, przypomnijmy kilka kwestii zasadniczych.
fot. Grażyna Makara
G

Gdyby na stanowisko prezydenta RP kandydowali: praktykujący katolik, ortodoksyjny Żyd, praktykujący wyznawca islamu i Aleksander Kwaśniewski, to – choć powszechnie twierdzimy, że wyznanie jest sprawą osobistą – prawdopodobnie wygrałby ten ostatni, jako wyznaniowo obojętny. I to mimo przestróg pewnego biskupa z początku lat 90.: „Nieraz mówię i nadal będę powtarzał: katolik ma obowiązek głosować na katolika, chrześcijanin na chrześcijanina, muzułmanin na muzułmanina, Żyd na Żyda, mason na masona, komunista na komunistę...”.

Co mówią liczby?

Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego z 2010 r. 34 mln Polaków było ochrzczonych w Kościele katolickim – to 89,01 proc. ludności Polski. Choć od chwili, gdy sporządzano ten bilans, minęło trochę czasu, proporcje zmieniły się zapewne niewiele – ok. 2 proc. ludności jest innego wyznania niż katolickie...

10070

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]