Reklama

"Z tego, czy z tamtego świata?"

"Z tego, czy z tamtego świata?"

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Czy Mickiewicz jest żywą częścią naszej współczesności, czy tylko romantycznym duchem, który nawiedza nas jako niepotrzebny już wieszcz? Czy przychodzi do nas z tego, czy z tamtego świata?.
C

Co nas wciąż jeszcze łączy z Mickiewiczem, a co od niego oddala? Jakie style lektury Mickiewicza są przebrzmiałe? Gdzie szukać “prawd żywych" - w utworach czy w biografii? W słowach poety czy w działaniu wieszcza? On sam sądził: “Trudniej dzień dobrze przeżyć niż napisać księgę". Co obecnie stanowi najżywszą część jego dokonań?

"Wieki dzieciństwa, domowe zagrody..."

Zapytajmy wpierw, jakie są nasze miejsca wspólne z Mickiewiczem? Żyjemy przecież w innym kraju, w innych pejzażach, w innej aurze emocjonalnej. Nawet wspólnych miejsc geograficznych mamy niewiele. “Polska to obwarzanek: Kresy urodzajne, centrum - nic" - miał powiedzieć Józef Piłsudski w 1920 roku. Ze śladami Mickiewicza stało się podobnie: prawie wszystko, co z nim się wiąże, znalazło się poza rogatkami pojałtańskiej Polski. Na dobrą sprawę Mickiewicz nie znał...

15266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]