Reklama

Jawność, proszę!

Jawność, proszę!

22.06.2010
Czyta się kilka minut
W sprawie arcybiskupa Paetza najwyższa pora na - mówiąc językiem kościelnym - stanięcie w prawdzie. A mówiąc językiem świeckim: na więcej jawności.
Abp Juliusz Paetz na uroczystości nadania doktoratu honoris causa prof. Stefanowi Stuligroszowi, założycielowi Poznańskich Słowików. Lublin, październik 2009 r. / fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta
"

"Wszystkie te rzeczy, gdy są piętnowane, stają się jawne dzięki światłu, bo wszystko, co staje się jawne, jest światłem" (Ef 5, 14).

Od ponad ośmiu lat w sprawie abp. Paetza wiadomo właściwie tylko tyle, że niewiele wiadomo. Cóż może na ten temat myśleć przeciętny katolik? Musi być pogubiony... Bo pewnie coś z prawdy było w zarzutach stawianych byłemu metropolicie poznańskiemu, skoro musiał zrezygnować z urzędu, a Stolica Apostolska w bezprecedensowy sposób zdecydowała o ograniczeniu jego aktywności publicznej. Ale skoro abp Paetz uparcie twierdzi, że jest niewinny, skoro pojawia się publicznie i w towarzystwie Papieża, i polskich biskupów, i na pogrzebie pary prezydenckiej - to może jego wina nie jest tak wielka, a rezygnacja była tylko przykładem pokory i szukania dobra Kościoła?

Wiadomo, że niewiele wiadomo - tak można było podsumować także...

11265

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]