Reklama

Jaskółczy trzepot jastrzębi

Jaskółczy trzepot jastrzębi

19.08.2008
Czyta się kilka minut
Decyzja o wojnie przeciw Gruzji została podjęta w Moskwie prawdopodobnie już kilka miesięcy temu. Rozbudzone imperialne apetyty części społeczeństwa, postawienie na siłę jako instrument rozwiązywania sporów z sąsiadami - to dziś mieszanka wybuchowa.
C

Czy wojna w Gruzji wzmocni grupę "jastrzębi" w rosyjskiej elicie rządzącej? Czy na szczytach władzy panuje jedność poglądów w sprawie "małej zwycięskiej wojenki" na Kaukazie? Czy ta wojna zmieni Rosję?

Podział ról: zdecydowany, srogi car

W ciągu tych dni, które minęły od początku wojny w Gruzji, można było jak w teatrze cieni obserwować posunięcia najważniejszych rosyjskich aktorów.

Najpierw do akcji zdecydowanie wkroczył premier Władimir Putin. Wprost z igrzysk olimpijskich w Pekinie poleciał 9 sierpnia (tj. w dzień po rozpoczęciu walk w Osetii) do Władykaukazu na naradę z generałami. Był zdeterminowany, ostry, nieprzejednany: agresora Saakaszwilego należy ukarać! Rosyjska armia ruszyła.

Była do tego zresztą zawczasu przygotowana: w stanie gotowości bojowej znajdowały się jednostki nie...

11694

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]