Reklama

Japonia: zabawa kamieniami

Japonia: zabawa kamieniami

14.01.2019
Czyta się kilka minut
Dziewięcioletnia uczennica zostanie najmłodszym profesjonalnym graczem w grę go.
KYODO NEWS / GETTY IMAGES
S

Sumire Nakamura uczy się w szkole podstawowej w Osace, a w popularną w jej rodzinnych stronach grę strategiczną zaczęła grać w wieku trzech lat. Zachęcił ją do tego ojciec, który sam jest zawodowym graczem – w 1998 r. zdobył krajowy tytuł. Sumire oficjalnie rozpocznie karierę na najniższym profesjonalnym poziomie gry 1 kwietnia – będzie miała wtedy 10 lat. Pobije tym samym rekord, który dziewięć lat temu ustanowiła Rina Fujisawa – gdy przechodziła na zawodowstwo, miała 11 lat i 6 miesięcy.

Szacuje się, że strategiczna gra go ma przynajmniej dwa tysiące lat. Uważana jest za jeden z fundamentów kultury Dalekiego Wschodu. Rywalizuje w niej dwóch zawodników – na planszy, która ma 19 na 19 przecięć, układają białe i czarne kamienie.

Sumire Nakamura została wybrana przez Stowarzyszenie Japan Go do programu szkoleniowego dla czołowych młodych japońskich graczy, którzy mają rywalizować z chińskimi i koreańskimi zawodnikami w między­narodowych turniejach.

„Jestem szczęśliwa, kiedy wygrywam” – mówiła przyszła profesjonalistka podczas konferencji prasowej. ©℗

EB / THE GUARDIAN / BBC NEWS

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]