Reklama

Jak Polska nie dotrzymuje słowa

Jak Polska nie dotrzymuje słowa

27.07.2020
Czyta się kilka minut
M.K., Czeczen, około trzydziestokrotnie stawiał się na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu, oświadczając, że w Rosji, której jest obywatelem, grożą mu prześladowania. Mówił, że wielokrotnie aresztowano go bez powodu.
Z

Za każdym razem Straż Graniczna uniemożliwiała mu złożenie wniosku o azyl i odsyłała na Białoruś. Działo się to w 2016 i 2017 r., ale podobny los spotkał odtąd wielu jego rodaków. W minionym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, rozpatrując pozew zbiorowy przeciw Polsce, uznał, że nasz kraj wielokrotnie naruszał przepisy, do których stosowania się zobowiązał, m.in. zakazujące „tortur i nieludzkiego traktowania”. Każdemu z pokrzywdzonych nakazał wypłacenie po 34 tys. euro (równowartość ok. 150 tys. zł) odszkodowania.

O tym, że Czeczenom takim jak M.K. grożą w Rosji tortury i śmierć, wiadomo od lat. Nieetyczne i bezprawne praktyki polskiej Straży Granicznej na granicy wschodniej są także udokumentowane. Nie dowiemy się tylko jednego: ilu potraktowanym tak (na skutek inspiracji polityków, niechęci wobec obcokrajowców, ale i nawyków urzędników na granicy) ludziom Polska złamała już zdrowie i życie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]