Reklama

Jak obronić medycynę

Jak obronić medycynę

17.04.2017
Czyta się kilka minut
Justyna Pronobis-Szczylik, psychoonkolog: Nie uzurpuję sobie prawa do decydowania za pacjenta, jak i czy się leczyć. Ale mogę zrobić jedno: wzmacniać jego zdrową część, która mówi: „Chcę żyć”.
/ Zalley
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: Spotyka Pani pacjentów, którzy rezygnują z medycyny tradycyjnej na rzecz alternatywnej?

JUSTYNA PRONOBIS-SZCZYLIK: Chyba każdy chorujący na nowotwór interesuje się wszystkim, co mogłoby mu potencjalnie pomóc. Czasem ktoś mówi: „Słyszałem o takiej metodzie” albo: „Znalazłam kogoś za pośrednictwem znajomej”.
Pewna kobieta trafiła do znachora, który powiedział jej: „Jeśli zrezygnuje pani z chemioterapii i zastosuje tę metodę, guz zacznie się rozpadać jak cząstki pomarańczy”. Gdy potem wróciła do onkologa, nowotwór był w IV, ostatniej fazie zaawansowania, pojawiły się przerzuty, i medycyna niewiele miała już jej do zaoferowania. To była młoda dziewczyna, z dwójką dzieci...

Jak Pani myśli – dlaczego ludzie rezygnują z leczenia?

Powody mogą być różne.

Dla jednych to sposób, by...

10640

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]