Reklama

Ładowanie...

Z rakiem można żyć

15.04.2013
Czyta się kilka minut
Prof. Cezary Szczylik, onkolog: Dążymy do tego, aby raka traktować jak chorobę przewlekłą, np. cukrzycę. Wiadomo, że z cukrzycą można funkcjonować na co dzień.
Fot. Adam Kozak
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Chorzy z całymi rodzinami przychodzą do gabinetu onkologicznego konsultować wyniki badań.

JUSTYNA PRONOBIS-SZCZYLIK: Diagnoza często jest szokiem. W czasie jednej wizyty pojawia się cały wachlarz emocji – lęk, niedowierzanie, złość, zmieszanie, rozpacz. W lęku osoba może być w stanie przyswoić zaledwie 10 proc. przekazu werbalnego. Dlatego m.in. potrzebne jest towarzystwo drugiej osoby, która może zanotować to, co mówi lekarz. Ale najważniejsze jest poczucie oparcia w bliskich.
CEZARY SZCZYLIK: W moim gabinecie bez osób towarzyszących pojawiają się tylko ludzie samotni. Najczęściej są to rozpaczliwe sytuacje. Niedawno konsultowałem pacjentkę, która w trakcie rozmowy ze skrępowaniem powiedziała, że jest samotna i mieszka w bloku bez windy. W trakcie chemioterapii jej wydolność fizyczna była mocno...

17804

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]