Reklama

Z rakiem można żyć

Z rakiem można żyć

15.04.2013
Czyta się kilka minut
Prof. Cezary Szczylik, onkolog: Dążymy do tego, aby raka traktować jak chorobę przewlekłą, np. cukrzycę. Wiadomo, że z cukrzycą można funkcjonować na co dzień.
Fot. Adam Kozak
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Chorzy z całymi rodzinami przychodzą do gabinetu onkologicznego konsultować wyniki badań.

JUSTYNA PRONOBIS-SZCZYLIK: Diagnoza często jest szokiem. W czasie jednej wizyty pojawia się cały wachlarz emocji – lęk, niedowierzanie, złość, zmieszanie, rozpacz. W lęku osoba może być w stanie przyswoić zaledwie 10 proc. przekazu werbalnego. Dlatego m.in. potrzebne jest towarzystwo drugiej osoby, która może zanotować to, co mówi lekarz. Ale najważniejsze jest poczucie oparcia w bliskich.
CEZARY SZCZYLIK: W moim gabinecie bez osób towarzyszących pojawiają się tylko ludzie samotni. Najczęściej są to rozpaczliwe sytuacje. Niedawno konsultowałem pacjentkę, która w trakcie rozmowy ze skrępowaniem powiedziała, że jest samotna i mieszka w bloku bez windy. W trakcie chemioterapii jej wydolność fizyczna była mocno...

17804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]