Jak daleko zawiodą nas młodzi

Albo się radykalizują, albo wycofują z życia publicznego. Zmiana pokoleniowa to tylko zaklęcie, które nie uzdrowi polskiej polityki.

Reklama

Jak daleko zawiodą nas młodzi

Jak daleko zawiodą nas młodzi

17.12.2018
Czyta się kilka minut
Albo się radykalizują, albo wycofują z życia publicznego. Zmiana pokoleniowa to tylko zaklęcie, które nie uzdrowi polskiej polityki.
Policja eskortuje kibiców Cracovii, Kraków, marzec 2015 r. BEATA ZAWRZEL / REPORTER
P

Postulat zmiany pokoleniowej stał się jednym z haseł wytrychów polskiego życia publicznego. Powtarzane bezrefleksyjnie wezwania do „zrobienia miejsca młodym”, zastąpienia opatrzonych i zgranych liderów opinii czy przywódców partyjnych nowymi twarzami, zyskały moc uniwersalnej recepty na odnowę krajowej polityki. No bo jeśli zmiana pokoleniowa, to zarazem dekomunizacja (w końcu dzięki przywilejowi późnego urodzenia młodzi automatycznie lokowali się poza „sporem o teczki”), liberalizacja (skoro ktoś urodził się w epoce wolnego rynku, to nie może przecież z nostalgią wspominać jako takiego bezpieczeństwa socjalnego w realnym socjalizmie), modernizacja (wiadomo, młodzi to digital natives, znają nowe technologie jak własną kieszeń, na pewno uczynią z Polski kraj nowoczesny i innowacyjny).

Zmiana pokoleniowa stała się zatem wyrazem nadziei na inną, lepszą Polskę –...

16759

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

siebie zawiodą przede wszystkim, nas tam nie będzie - nas już tu i teraz zawodzą

będąc wiekiem nieco powyżej opisanej grupy, też ostatnio dochodzę do tego wniosku: demokracja jest nieskuteczna, przynajmniej w naszym kraju, kiedy do władzy idzie się po to, żeby się nachapać jak najwięcej. chciałabym ustroju lub samych polityków patrzących w perspektywach dłuższych niż 4 lata (max...) i szerszych niż krewni i znajomi królika. ale to raczej mrzonki. dodatkowo, należę do tego promila, byłby z kolei gotowy zawiesić demokratyczne prawa i swobody dla ochrony środowiska - aby moje dzieci mogły żyć w świecie nie targanym globalnymi tragediami

Toż tęskniących do czegoś lepszego niż demokracja nie brakuje, a i coraz ich więcej podobno.

ta tęsknota od wieków, nie tylko dziś i nie tylko w demokracjach ludzi nachodzi - tłumy stęsknionych gromadzą się w przeróżnych świątyniach gdzie im wieczną niebiańską szczęśliwość obiecują, rozkosze wszelakie, chóry anielskie etc. - problem na tym polega, że kiedy przychodzi co do czego to mało kto ma ochotę bramy niebios przekraczać - tak, to prawda, ludziom się w de poprzewracało od dobrobytu i braku wojen, nic dziwnego, że nawet z nieba kpią

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]