Reklama

Jak Bóg przykazał

Jak Bóg przykazał

03.11.2014
Czyta się kilka minut
Każdy, także najbardziej konserwatywny katolik łatwo odpowie na pytanie, gdzie wolałby mieszkać – w Szwecji czy np. w Arabii Saudyjskiej.
N

Nawet jeśli ludzie uznający, że Bóg jest najważniejszy, nie są w Unii szanowani, bo ich pogląd kłóci się z tym, z czym się kłócić w Europie nie należy.
Część polskich katolików starała się przekonywać u progu wejścia do UE, że toczy się mniej więcej równoprawny dialog dwóch stron, chrześcijańskiej i niechrześcijańskiej. Nie, dialogu nie było, bo Zachodowi jest z Kościołami nie po drodze i już. Inna część, rosnąca ostatnio w siłę, odwoływała się do modelu oporu Polaków przed obcą władzą. W tym schemacie dominujący rys kultury Zachodu jest obcy, a tradycja katolicka to broniąca się ojczyzna. Znowu pudło. Kultura to kultura, a okupacja to okupacja.
Nikt nie będzie chciał z nami poważnie gadać ani serio walczyć. Kościół w Europie obumarł. Możemy przyjąć to do wiadomości i, jednak, żyć jak Bóg przykazał. Możemy wymyślać dla siebie wielkie sztandary. Patrz, masz przed sobą dwie...

972

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]