Reklama

Izrael: wyjątkowo niespokojny tydzień

Izrael: wyjątkowo niespokojny tydzień

z Tel Awiwu
10.05.2021
Czyta się kilka minut
To dziwna koalicja: od lewicy, przez arabską partię islamistyczną, po prawicę, połączona jedną ideą – pozbycia się premiera Beniamina Netanjahu.
Walki w meczecie Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, 10 maj 2021 r. / FOT. AHMAD GHARABLI/AFP/East News
W

W ubiegłym tygodniu Netanjahu stracił mandat do utworzenia nowego rządu, a prezydent Reuven Rivlin przekazał go Ja’irowi Lapidowi – liderowi centrystów z partii Jesz Atid. Mówi się o utworzeniu tzw. rządu rotacyjnego z Naftalim Bennettem, przewodniczącym prawicowego sojuszu Jamina, jako premierem. 

Politycy muszą się spieszyć, bo Netanjahu nie poddaje się bez walki i wykorzystywał już eskalacje konfliktów w kraju do ratowania własnej skóry. Ba, bywa nawet oskarżany o ich prowokowanie. Nie inaczej jest teraz: w Jerozolimie trwają zamieszki między Palestyńczykami, izraelskimi Arabami i policją, jakich miasto nie widziało od lat. Zaczęły się, gdy izraelska policja zamknęła plac przed Bramą Damasceńską. Muzułmańscy jerozolimczycy, świętujący Ramadan, uznali to za prowokację. Protesty wybuchły też w dzielnicy Szejk Dżarrah – powodem była planowana decyzja Sądu Najwyższego ws. wysiedlenia sześciu palestyńskich rodzin. Atmosferę podgrzewa dodatkowo trwające właśnie izraelskie święto, Dzień Jerozolimy, ustanowione na pamiątkę przejęcia kontroli nad starym miastem w 1967 roku. Kilka tysięcy Palestyńczyków ściera się z policją, broniąc dostępu do Wzgórza Świątynnego, a z Gazy lecą w stronę południowego Izraela rakiety. To będzie wyjątkowo niespokojny tydzień. 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, korespondentka Tygodnika Powszechnego z Izraela. Interesuje się dialogiem polsko- i chrześcijańsko-żydowskim, historią Żydów aszkenazyjskich i współczesnymi obliczami Izraela...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]