Reklama

Istota i sens jesiennej depresji

Istota i sens jesiennej depresji

16.11.2003
Czyta się kilka minut
Jest coraz ciemniej i coraz częściej słyszę od znajomych, że wszystko jest do chrzanu, że nic im się nie chce i że w ogóle życie ma nikły sens. Oto typowy objaw choroby, którą naukowo można określić mianem “jesiennej depresji". Niektórzy przechodzą ją ciężko, inni lżej, ale chyba tylko małe dzieci nie są nią w ogóle dotknięte. Czasem choroba ta przybiera tak ostrą postać, że trzeba się poddać psychoterapii lub wręcz leczeniu psychiatrycznemu. Częściej próbujemy sami dać sobie z nią radę.
P

Przyczyny choroby są oczywiste, natomiast interesujące jest, że jej sens nam umyka, że myślimy z reguły tylko o tym, jak wszystko kiepsko wygląda w naszych oczach, natomiast nie zastanawiamy się nad tym, jaki obraz świata jest prawdziwy: ten wiosenno-letni czy ten jesienny. A przecież to jest najważniejsze, bo kto powiedział, iż z faktu, że wiosną oraz latem (niezbyt upalnym) jesteśmy w dobrym humorze, wynika, że nasze postrzeganie świata jest prawidłowe? A zatem może być i tak, że świat w naszych oczach wygląda bardziej realistycznie wtedy, kiedy pada deszcz, dzień jest krótki, a wszyscy wokół mają katar.

Może zatem jest tak, że jesień i po części zimę (bo zima często bywa lepsza od jesieni) Opatrzność dała nam właśnie po to, żebyśmy się sobie lepiej przyjrzeli. Opalenizny na twarzach już brak, trzeba wracać do pracy - w każdym razie w moim akademickim...

2970

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]