Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Inwestycje, nie zapomogi

Inwestycje, nie zapomogi

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Nie wyobrażam sobie końca polityki regionalnej. Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego
Fot. Kamila Buturla
T

Twierdzenie, że środki w ramach polityki spójności skończą się po 2020 r., wynika z myślenia, które staramy się od lat zmieniać: że fundusze te stanowią pomoc bogatych krajów unijnych biednym. Tak nie jest. To jedyna i najlepsza polityka inwestycyjna, jaką ma teraz UE. Nie wyobrażam sobie końca polityki regionalnej. O innowacyjności musimy myśleć poprzez działania związane zarówno z budową infrastruktury, z „ludzkimi głowami”, jak i ze wspieraniem innowacyjności wśród przedsiębiorców – to właśnie polityka regionalna.
W nowej perspektywie finansowej (2014–2020) będziemy bazować na trzech wyzwaniach: zwiększeniu konkurencyjności gospodarki, spójności społecznej i terytorialnej, podnoszeniu sprawności i efektywności państwa. W ramach implementacji polityki spójności zamierzamy w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego przeprowadzić zmiany strukturalne, szczególnie w wydatkowaniu środków budżetowych. Lepiej sobie stawiać cel mniejszy, ale osiągalny, niż wielki, ale taki, którego efektów na pewno nie zobaczymy. Tak myślimy o każdym projekcie.
W ciągu najbliższych miesięcy musimy podjąć wiele strategicznych decyzji: o dalszej współpracy między rządem a samorządami i rządem a Komisją Europejską; o wzmacnianiu powiązań gospodarczych między obszarami miejskimi a wiejskimi; o zwiększaniu koordynacji między polityką rozwoju regionalnego a polityką rozwoju obszarów wiejskich; oraz o przestawieniu się z modelu rozwoju odtwórczo-naśladowczego na model innowacyjno-kreatywny i wymuszenie jak największej synergii między przedsięwzięciami współfinansowanymi bezpośrednio z budżetu UE a tymi finansowanymi z „kopert krajowych”.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]