Reklama

Ładowanie...

Intelektualny styl Roboama

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Salomon spoczął z przodkami swymi i pozostawił po sobie potomka - najgłupszego z ludu i pozbawionego rozumu Roboama. Syr 47, 23.
J

Jeszcze w ostatnich lata życia Salomona, w kontekście odwiedzin królowej Saby, autor Drugiej Księgi Kronik pisał, że Salomon przewyższył swą mądrością wszystkich królów ziemi (2 Krn 9, 22n). W genealogii otwierającej Ewangelię św. Mateusza występuje sucha kronikarska informacja, iż "Salomon był ojcem Roboama; Roboam ojcem Abiasza" (Mt 1, 7). Tymczasem Syrach używa emocjonalnych określeń, by ukazać intelektualny poziom Roboama. Przedstawiona ocena musi szokować, gdyż w biografii przywódcy, którego dziadkiem był Dawid, a ojcem Salomon, można było zapewne wyszukać jakieś pozytywne składniki. Ostatecznie to nie on jeden zachowywał się w historii biblijnej w sposób urągający mądrości. Został królem, gdy miał 41 lat (2 Krn 12, 13). Początkowo stwarzał wrażenie władcy, który potrafi wsłuchiwać się w głos doradczy swego otoczenia. Przed objęciem rządów wysłuchał dwóch gremiów...

2545

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]