Reklama

Ładowanie...

Inni

24.10.2016
Czyta się kilka minut
Każdy z tych ludzi spotykanych w drodze przez świat składa się jakby z dwóch istot, jest dwoistością, którą często trudno oddzielić. (…)
Ż

Żadna z tych istot nie występuje w stanie czystym i wyizolowanym, obie współżyją ze sobą, wzajemnie na siebie oddziałując”.

Lubię wykłady Ryszarda Kapuścińskiego o Innym. Wygłaszał je w 2004 r. w Wiedniu w Instytucie Nauk o Człowieku. Miał 72 lata, był w jesieni życia, w najlepszej chwili dla pisarza. Nic nie musiał. Nie goniły go terminy. Mógł – nawet bez ruszania się z domu – podróżować do miejsc, w których już był dawno temu.

Dwoistość napotykanych przez nas ludzi tłumaczył tak, że pierwsza istota drzemiąca w nas składa się z radości i smutków, sukcesów i porażek, uczucia głodu, bólu, spełnienia i satysfakcji. Do tej części indywidualnej dołącza druga, wynikająca z kontekstu zewnętrznego, istota człowieka – nosiciela: wierzenia, rasy, kręgu kulturowego, przekonań, w których wyrastał.
Czasem szukamy w ludziach tylko tego zewnętrznego kontekstu. On doskonale...

5186

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]