Reklama

Iluzje Watykanu

Iluzje Watykanu

01.03.2011
Czyta się kilka minut
Beatyfikacja Jana Pawła II będzie klęską Kościoła - nie ma złudzeń lider lefebrystów bp Bernard Fellay.
P

Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X skomentował 21 lutego podjęte jesienią 2009 r. rozmowy Bractwa z Rzymem, zmierzające do pojednania byłych schizmatyków z Kościołem. Benedykt XVI zniósł z lefebrystycznych biskupów ekskomunikę, ale postawił sprawę jasno: dopóki nie zostaną wyjaśnione kwestie doktrynalne, "Bractwo nie ma statusu kanonicznego w Kościele, a jego duchowni nie mogą pełnić w sposób zgodny z prawem żadnej posługi".

Bp Fellay nie krył, że rozmowy natrafiają na przeszkody. Rzym chce, by postanowienia Vaticanum II i posoborowych papieży były dla lefebrystów do przyjęcia, ci zaś zamierzają "pokazać sprzeczności między tradycyjnym nauczaniem a tym, co zrobiono w Kościele od Soboru Watykańskiego II. (...) to nasz jedyny cel, do którego dążymy". Kość niezgody to zwłaszcza doktryna o ekumenizmie, innych religiach, judaizmie i wolności religijnej....

3876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]