Reklama

Schizma w serdecznej atmosferze

Schizma w serdecznej atmosferze

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Oddala się porozumienie z lefebrystami. Mimo zdjęcia ekskomuniki z ich hierarchów, dla Watykanu pozostają oni wciąż poza Kościołem.
Lefebryści podczas spotkania w Watykanie, październik 2009 r. Fot. Gregorio Borgia / AP / EAST NEWS
P

Pomysł kard. Waltera Kaspera, by osoby rozwiedzione, pozostające w powtórnych związkach, mogły przystępować do komunii św., jest przejawem bezprecedensowego, tragicznego kryzysu, jaki na Kościół sprowadził Sobór Watykański II – oznajmił bp Bernard Fellay, szef ruchu lefebrystów. Przełożony tradycjonalistycznego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X pod koniec września spotkał się w Watykanie z kard. Gerhardem Müllerem, prefektem Kongregacji Nauki Wiary (KNW).

A jednak herezja

Dialog Bractwa z KNW, zmierzający do pełnego pojednania z Kościołem, załamał się w połowie 2012 r., gdy władze lefebrystów nie zaakceptowały przygotowanej przez Watykan preambuły doktrynalnej. Dokument domagał się m.in. akceptacji całego nauczania ostatniego soboru. Bp Fellay tłumaczył wówczas, że Vaticanum II zerwało z Tradycją, czego dowodem takie jego owoce, jak spotkanie...

4973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]