Reklama

Ich godzina

Ich godzina

24.04.2006
Czyta się kilka minut
Wyszliście z mieczami i kijami jak na zbójcę... To jest wasza godzina i panowanie ciemności.(Łk 22, 52n).
P

Przed laty w słonecznej Kanie zapowiadał Swoją godzinę, gdy chciał wyrazić istotę Swej misji zbawczej. Jako koszmarne wprowadzenie w tę właśnie godzinę pojawia się uzbrojona grupa bojówkarzy prowadzona przez Judasza wśród zarośli spowitych mrokiem. "Ich godzina" pozostaje symbolem prymitywnej agresji, urągającej podstawowemu poczuciu sprawiedliwości i sensu.

Znacznie łatwiej byłoby znosić mrok i agresję, gdyby można nasze życie ujmować w podniosłej Bożej perspektywie. Znacznie trudniej jest znosić przejawy "ich godziny", w której dominuje fanatyzm, nienawiść, bezmyślna tępa służalczość.

Nie wolno jednak zrażać się wtedy gęstością mroku ani panowaniem ciemności. Trzeba w Chrystusowym stylu przezwyciężyć pierwszy przypływ goryczy i odważnie wyjść naprzeciw brutalnych zdarzeń. Trzeba odważnie i spokojnie nazwać bolesne zjawiska po imieniu. Potem...

1108

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]