Reklama

Ładowanie...

„I były bardzo dobre”

14.10.2013
Czyta się kilka minut
I widział Bóg wszystkie rzeczy, które był uczynił: i były bardzo dobre” (Rdz 1, 31).
C

Człowiek po tym, jak został stworzony, nie doczekał się powtarzanych dnia każdego słów: „I było dobre”. Tora nie każe nam sądzić, że człowiek jest z natury niewinną, dobrotliwą i moralnie godziwą istotą. Jego narodzinom nie towarzyszyły fanfary. Nie było czerwonego dywanu. Aniołowie z nieufnością odnosili się do tego tworu. „Bardzo dobre” zdaje się odnosić do całości aktu stworzenia. Najczęściej owe słowa mają dość konkretne znaczenie, i to, przyznam, nader zaskakujące. Rabin Nachman – znany z Talmudu – w imieniu rabi Samuela miał powiedzieć: słowo „dobre” odnosi się do dobrych skłonności, „bardzo dobre” do złych skłonności. Jak złe skłonności mogą być bardzo dobre? To by było coś nadzwyczajnego i trochę nie mieści się nam w głowie. Ale bez tych negatywnych skłonności – powiada rabin – człowiek nie mógłby zbudować domu, ożenić się, począć dzieci, handlować czy uprawiać ziemi....

4595

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]