Reklama

Husycki symbol na katolickiej świątyni

Husycki symbol na katolickiej świątyni

26.02.2018
Czyta się kilka minut
W połowie lutego na fronton gotyckiego kościoła Najświętszej Marii Panny przed Tynem na praskim rynku Starego Miasta wrócił złoty kielich z hostią – symbol husytyzmu.
Pozłacany kielich na szczycie kościoła Matki Bożej nad Tynem, Praga, 14 lutego 2018 r. TÝNSKÝ CHRÁM
W

W XV i XVI w., kiedy Czechy były religijnie podzielone, kościół ten był jednym z najważniejszych ośrodków utrakwizmu, czyli umiarkowanego husytyzmu. Kielich symbolizował jeden z najważniejszych reformatorskich postulatów Jana Husa – Komunię pod Obiema Postaciami.

Symbol wraz z figurą husyckiego króla Jerzego z Podiebradów zdjęto 17 stycznia 1623 r. – dwa lata po opanowaniu Czech przez Habsburgów. Wtedy też z kościoła usunięto m.in. szczątki pochowanego tam w XV w. husyckiego teologa, pisarza i biskupa Jana Rokycany.

Pomysł symbolicznego zakończenia sporu między Czechami katolickimi i husyckimi rzucił kilka lat temu praski arcybiskup kard. Dominik Duka. Atrapa kielicha „na próbę” umieszczona została już latem ubiegłego roku. Natomiast dopiero w lutym na fronton trafiła pozłacana kopia historycznego kielicha zrobiona z blachy miedzianej. Katolickiemu metropolicie nie udało się przy tej okazji przywrócić na praski rynek Mariánskiego Sloupa – barokowego obelisku Matki Bożej, który jesienią 1918 r. podczas demonstracji towarzyszących powstawaniu Czechosłowacji został powalony przez grupę radykałów. ©

Czytaj także: artykuł Tomasza Maćkowiaka na ten temat: powszech.net/sloup

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]