Reklama

Hiszpański Nobel dla Wielickiego

Hiszpański Nobel dla Wielickiego

22.10.2018
Czyta się kilka minut
Tak zwykło się określać Nagrodę Księżnej Asturii (wcześniej: Księcia Asturii), którą dotąd wyróżniono czterech Polaków:
ALVARO BARRIENTOS / AP / EAST NEWS
K

Krzysztofa Pendereckiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Zygmunta Baumana i Adama Zagajewskiego. Krzysztof Wielicki odebrał ją w miniony piątek w Oviedo z rąk króla Filipa VI.

Hiszpania jest obok Polski jedynym krajem Europy, w którym zmagania himalaistów cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Wielicki odebrał nagrodę wraz z Reinholdem Messnerem (na zdjęciu z lewej), pierwszym zdobywcą wszystkich 14 ośmiotysięczników (Wielicki był piątym), który 40 lat temu wraz z Peterem Habelerem wszedł na Mount Everest bez wspomagania butlą z tlenem. Od pierwszego zimowego wejścia na najwyższy szczyt Ziemi zaczęła się także droga Krzysztofa Wielickiego – prowadziła m.in. przez Lhotse, na które w Sylwestra 1988 r. wszedł samotnie w kołnierzu usztywniającym złamany kilka miesięcy wcześniej kręgosłup. Kontynuuje ją do dziś próbując – już jako kierownik wypraw – doprowadzić do zdobycia zimą K2. Choć w styczniu ukończy 69 lat, jest wręcz nadaktywny, rzadko zmienia górskie ubrania na galowy garnitur. „Przyjmuję tę nagrodę nie osobiście, ale w imieniu całej grupy, która budowała złotą dekadę polskiego himalaizmu”, mówił. Obaj wraz z Messnerem to – za królewską laudacją – „specjaliści w samotności, szybkości i chłodzie”. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]