Reklama

Ładowanie...

Hiszpania ma nowy rząd

07.11.2016
Czyta się kilka minut
Po 315 dniach impasu, dwóch rundach wyborów i rozłamie w partii socjalistycznej hiszpańskim premierem został ponownie lider konserwatystów Mariano Rajoy.
Telewizyjne przemówienie Mariano Rajoya przed głosowaniem nad wotum zaufania dla jego nowego-starego rządu. Hiszpania, 27 października 2016 r. Fot. Francisco Seco / AP / EAST NEWS
P

Prawie rok musieli czekać Hiszpanie na to, aby w Madrycie powstał nowy gabinet. Wezwani w tym czasie dwukrotnie do urn, uparcie głosowali w sposób, który nakazywał czterem głównym partiom dogadanie się w gronie przynajmniej trzech z nich. To jednak szło jak po grudzie. Tymczasem krajem sterował gabinet pełniącego obowiązki premiera Mariana Rajoya. Niektórzy śmiali się, że państwo bez rządu funkcjonuje nawet lepiej.
W Europie nie była to ostatnio sytuacja wyjątkowa – Belgowie w latach 2010-11 przeżyli bez gabinetu rekordowe 541 dni. W tym czasie belgijska gospodarka radziła sobie lepiej od średniej europejskiej. Podobnie jest w Hiszpanii, wydobywającej się z najgorszego od lat kryzysu. Mimo ostrzeżeń z Unii, że bezrząd prowadzi do spadku zaufania inwestorów i pogorszenia gospodarczego, w ostatnim roku wzrosły inwestycje zagraniczne i PKB, a bezrobocie spadło. Nic dziwnego, że...

9668

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]