Reklama

Historia w Tygodniku (46/2006)

Historia w Tygodniku (46/2006)

06.11.2006
Czyta się kilka minut
Europa: powrót historii
O

Od kilku lat spieramy się w Polsce o to, czy państwo powinno prowadzić politykę historyczną - i czy w ogóle istnieje coś takiego, jak polityka historyczna. Jest to spór jałowy: polityka historyczna jest podobną rzeczywistością, jak polityka oświatowa czy kulturalna: to wszelkie działania państwa odnoszące się do historii - np. finansowanie takich a nie innych instytucji; budowanie takich a nie innych muzeów; przyjmowanie takich a nie innych ustaw.

A poza tym: Polacy spierający się o przeszłość nie są w Europie wyjątkiem. Dlatego to wydanie "Historii w Tygodniku", które ukazuje się przed świętem 11 Listopada, poświęcone jest dyskusjom historycznym, które toczą się w różnych krajach Europy, a także w Unii Europejskiej.

W dodatku:

  • Marek A. Cichocki o polityce historycznej Unii Europejskiej
  • "Koniunktura na pamięć": rozmowa z pisarzem Tomaszem Łubieńskim
  • Roman Graczyk o polskich sporach o przeszłość
  • Teresa Stylińska: co to są "wartości brytyjskie"?
  • "Historia i jej rekonstrukcje": rozmowa z brytyjskim socjologiem prof. Anthonym Giddensem
  • Dominika Rafalska: czemu przeszłość dzieli Węgrów bardziej niż Polaków?
  • Paweł Bravo: dlaczego Włosi do dziś uciekają od przeszłości?
  • Patrycja Bukalska: jakich bohaterów potrzebują Czesi?
  • Piotr Buras: Niemcy od Adenauera do pomnika Holokaustu
  • Jaki jest niemiecki patriotyzm: rozmowa z historykiem prof. Hansem Mommsenem

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]