Reklama

Heroizm bez patosu

Heroizm bez patosu

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Podburzyli tłum, ukamienowali Pawła i wywlekli go za miasto, sądząc, że nie żyje. Kiedy go jednak otoczyli uczniowie, podniósł się i wszedł do miasta. Dz 14, 19n.
W

W stylu autora Dziejów Apostolskich uderza lakoniczność przekazu informacji. Bez demonstrowania zdominowanych przez ból uczuć, operuje obficie czasownikami przy opisie wydarzeń, który w naszej narracji tworzyłyby przymiotniki w stopniu najwyższym. Duchowa wielkość św. Pawła wyrażała się także w tym, że wspominając po latach wydarzenia w Listrze nie ubarwiał ich kwiecistym opisem własnych cierpień, nie rozwodził się nad ogromem doznanych prześladowań, nie brał pod lupę ran, które stanowiły naturalne następstwo kamienowania. Potrafił ze spokojem przyjmować ból i wyrzeczenie stanowiące cenę jego przekonań i jego wierności światłom Damaszku.

Być może ta nadzwyczajna dyskrecja w opisie doznań towarzyszących kamienowaniu wynikała z tego, że Apostoł Narodów nosił w pamięci żywe wspomnienie wcześniejszych sytuacji, kiedy to on sam przyjmował z aprobatą kamienowanie...

1964

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]