Reklama

Gwiezdna kartografia

Gwiezdna kartografia

09.12.2019
Czyta się kilka minut
P

Percival Lowell, ekscentryczny XIX-wieczny astronom, przez lata bronił tezy o istnieniu życia na Marsie i Wenus. Wpatrując się latami w powierzchnię obu planet, dostrzegł na ich powierzchniach układ linii, który zinterpretował jako system kanałów stworzonych przez rozumną cywilizację. W 2003 r. naukowcy analizując szczegółowo zapiski badacza, odkryli, że w tym przypadku nie chodziło o zwykłe oszustwo (powszechnie praktykowane w owym czasie). Linie, które dostrzegł Lowell, były bowiem siatką naczyń krwionośnych jego własnego oka odbitego w soczewce.

Historia gwiezdnej kartografii to, jak udowadnia Brooke-Hitching, nie tylko triumf ludzkiego umysłu, ale też seria spektakularnych pomyłek. Od prehistorycznych malunków aż po zdjęcie czarnej dziury – „Atlas nieba” to niezwykła opowieść o ciągłej potrzebie opisywania i porządkowanie tego, co nad naszymi głowami. ©℗

ATLAS NIEBA, Edward Brooke-Hitching, przeł. Janusz Szczepański, Rebis, Poznań 2019

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]