Reklama

Grzech głupoty

Grzech głupoty

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Mój kuzyn Tomek pojechał rok temu w Himalaje. Po raz pierwszy wspinał się po tak wysokich górach. Pewnego dnia zdecydował się z dwojgiem innych himalaistów na zdobywanie siedmiotysięcznika. Była piękna pogoda, wszystko wskazywało na to, że zdołają zdobyć szczyt i wrócić przed nocą do bazy. Tomek jako jedyny zabrał do plecaka śpiwór. Gdy schodzili ze szczytu, namówił kolegów, by zabrać namiot z którejś z pośrednich baz.
-

---ramka 381451|prawo|1---Zadymka zaskoczyła ich na lodowcu. Nie mieli możliwości, by pójść dalej, ani by się wycofać, nie narażając się na wpadnięcie do lodowych szczelin. Gdyby nie zabrany namiot i śpiwór, dzięki którym przeczekali noc, pewnie zamarzliby, nie doczekawszy świtu.

Rzadko się zdarza, by ktoś spowiadał się ze swojej głupoty. Podejrzewam, że i Ty jesteś skłonny traktować ludzi niemądrych z dobrotliwą wyrozumiałością. Tymczasem przypowieść o śpiących pannach wskazuje, że brak roztropności może być grzechem pociągającym za sobą tragiczne konsekwencje. U bram królestwa może się dokonać podział na dobrych i złych, ale również na mądrych i głupich. Czasem słyszę w konfesjonale: "Proszę księdza, ja nie mam grzechów, ja jestem dobrym człowiekiem". Podejrzewam, że towarzysze wspinaczki Tomka też byli dobrymi ludźmi. Tylko ich dobroć nie przydałaby się na...

2846

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]