Reklama

Gry wojenne

Gry wojenne

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Rosja nie wycofała się z traktatu ograniczającego broń konwencjonalną w Europie. Przyjęła nieistniejące w nim rozwiązanie - moratorium. Ta wątpliwa konstrukcja oznacza, że Kreml traktuje sprawę przede wszystkim jako narzędzie nacisku na Zachód.
1

14 lipca władze Rosji oznajmiły, że realizują swoją wcześniejszą groźbę o zawieszeniu udziału w Traktacie o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE). Prezydent Władimir Putin podpisał dekret, zgodnie z którym moratorium wprowadzone przez Rosję zacznie obowiązywać po upływie 150 dni. Wywołało to falę komentarzy wskazujących, że znajdujemy się coraz bliżej nowej zimnej wojny, a Kreml zdecydowany jest pozbyć się wszelkich krępujących go ograniczeń. Jednak bliższa analiza rosyjskich działań pokazuje, że Moskwie zależy przede wszystkim na wywarciu na Zachód presji i uzyskaniu od niego ustępstw politycznych niż na utorowaniu sobie drogi do rozbudowy sił zbrojnych.

Sam traktat CFE podpisany został u schyłku epoki zimnowojennej, 19 listopada 1990 r. Jego stronami było 16 państw NATO i 6 (bez nieistniejącego już NRD) Układu Warszawskiego. Jego celem miało być...

7493

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]