Reklama

Grinderman, „Grinderman"

Grinderman, „Grinderman"

12.04.2007
Czyta się kilka minut
"Moja twarz się skończyła, moje ciało odeszło - tak zaczyna się utwór "No Pussy Blues zsingla promującego album nowego zespołu Nicka Cave'a. Ta truposzowa fraza zwiastuje jednak płytę pełną eksplodującej energii idzikości serca.
5

50-letni Cave, który w połowie lat 90. mocno przystopował, jakby wobec mitycznego kryzysu wieku średniego, wyraźnie już się uporał z tym, co Eros i Thanatos fundują mężczyźnie. Co ciekawe, muzyka Grindermana jest w porywach niemal tak samo gwałtowna i wściekła, jak na płytach The Birthday Party i wczesnych albumach The Bad Seeds, a przy tym bardziej wyrafinowana, no i znacznie lepiej zaśpiewana.

Grinderman to oprócz Cave'a (który z powodzeniem zamienił fortepian na gitarę) jeszcze trzech muzyków, którzy grali z nim wcześniej w The Bad Seeds: skrzypek Warren Ellis, basista Martyn Casey i perkusista Jim Sclavunos. Ale grupa funkcjonuje zupełnie inaczej niż poprzednie formacje wokalisty: nie ma tu zasady lider i akompaniatorzy (tylko mała naklejka na okładce wyjaśnia, że Grinderman to grupa z Cave'em w składzie), a jest praca zespołowa. Świetnie to wpływa na...

2535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]