Reklama

Groźna odmiana wyobraźni

Groźna odmiana wyobraźni

06.09.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, co może diabłu pokrzyżować plany? Popsuć naszą misterną robotę?
W

W pierwszym odruchu wskażesz zapewne na sprawy wielkie i oczywiste: miłość, nadzieję, wiarę, mądrość czy prawdę. Ja jednak chciałbym zwrócić Twą uwagę na… wyobraźnię.
Naturalnie nie chodzi mi o człeczą zdolność do bezproduktywnego fantazjowania, do snucia barwnie absurdalnych historii. Prawdziwie groźna jest odmiana wyobraźni, która pozwala wejść w buty bliźniego; postawić się na jego miejscu. A także uświadomić sobie praktyczne skutki różnych teorii i sądów, którym człek zwykł wierzyć bez mrugnięcia okiem.
Dobra wiadomość jest taka, drogi Piołunie, że większość pacjentów wspomnianą umiejętnością nie dysponuje bądź utrzymuje ją w stanie permanentnego uśpienia. Nic w tym zresztą dziwnego. Korzystanie z tego rodzaju wyobraźni komplikuje życie i budzi wyrzuty sumienia, drastycznie pogarszając komfort bytowania. Nieraz każe działać wbrew własnym przekonaniom i interesom....

4118

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nawet jeśli ckliwe oddziaływanie na wyobraźnie w danym momencie diabłu cokolwiek popsują to uruchomione tym pokłady naiwności pozwolą by "dzisiejszy wiatr" w spokoju dojrzał do "jutrzejszej burzy".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]