Grób w Malborku
Ten grób uświadamia nieoczekiwanie rzecz znaną głównie historykom: że z całych Niemiec to Prusy Wschodnie, przez które zimą 1944-45 r. przetoczył się front, zapłaciły najwyższą cenę za rozpętaną przez Niemcy wojnę. Podczas niej i później zginął bądź zmarł co piąty mieszkaniec regionu - także w wyniku mordów Armii Czerwonej lub w zakładanych przez nią obozach. Pół miliona ludzi, głównie tych najsłabszych - kobiet, dzieci, starców. Niewinnych ofiar.
Im intensywniej prowadzone będą inwestycje budowlane, tym częściej można się spodziewać takich grobów. Np. w Świnoujściu, gdzie podczas nieuzasadnionego już militarnie nalotu alianckiego z 12 marca 1945 r. zginęło
20 tys. ludzi, a na normalny pochówek nie było czasu. Tym ważniejsze jest wypracowanie procedur postępowania przez prokuraturę, samorządy i inwestorów. Przypadek Malborka sugeruje, że...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]