Reklama

Grób w Malborku

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Spoczywały w ziemi w centrum Malborka przez ponad 60 lat: szczątki dwóch tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. Chyba nigdy na terenie Polski nie odnaleziono masowego grobu, w którym spoczywałoby tak wielu niemieckich cywilów. Bo z wielu krążących wersji na temat tożsamości ofiar i okoliczności ich śmierci, ta jest najbardziej prawdopodobna: że w grobie, odkrytym podczas kopania fundamentów pod hotel, spoczęli niemieccy cywile z Prus Wschodnich, zabici lub zmarli w 1945 r.
T

Ten grób uświadamia nieoczekiwanie rzecz znaną głównie historykom: że z całych Niemiec to Prusy Wschodnie, przez które zimą 1944-45 r. przetoczył się front, zapłaciły najwyższą cenę za rozpętaną przez Niemcy wojnę. Podczas niej i później zginął bądź zmarł co piąty mieszkaniec regionu - także w wyniku mordów Armii Czerwonej lub w zakładanych przez nią obozach. Pół miliona ludzi, głównie tych najsłabszych - kobiet, dzieci, starców. Niewinnych ofiar.

Im intensywniej prowadzone będą inwestycje budowlane, tym częściej można się spodziewać takich grobów. Np. w Świnoujściu, gdzie podczas nieuzasadnionego już militarnie nalotu alianckiego z 12 marca 1945 r. zginęło

20 tys. ludzi, a na normalny pochówek nie było czasu. Tym ważniejsze jest wypracowanie procedur postępowania przez prokuraturę, samorządy i inwestorów. Przypadek Malborka sugeruje, że...

1205

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]