Reklama

Ładowanie...

Grafika na rozdrożu

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Jeszcze w latach 70. grafika - łatwiej dostępna i tańsza niż malarstwo czy rzeźba - była rodzajem pasa transmisyjnego, dzięki któremu wszystko, co działo się w zamkniętych środowiskach twórców, miało szansę dotrzeć do szerszych kręgów odbiorców. Dziś, w świecie reklamy i internetu, trzeba postawić pytanie o jej nowe zadania.
P

Po Polsce wędruje właśnie wystawa dokumentująca zakończoną już niestety działalność Galerii Zewnętrznej AMS. Przez kilka lat Galeria stworzona przy agencji reklamowej prezentowała na ulicach wielkich miast billboardy z pracami głośnych polskich artystów: Maciejowskiego, Sobczyka, Sawickiej, Kozyry i innych. Ich przejrzyste, lapidarne komunikaty, zazwyczaj o tematyce społecznej, czasem budziły kontrowersje, zawsze jednak zatrzymywały uwagę. Zarówno treść, jak i artystyczna forma na tyle wyróżniały te billboardy z morza reklam i szyldów, że na trwałe pozostawały one w pamięci. Choćby sugestywny, odwrócony szablon “solidarycy". Albo rysunek przedstawiający rodzinę skupioną wokół stołu, z dramatycznym podpisem: “Jak tu teraz żyć?"

W krakowskim Bunkrze Sztuki prezentacja dorobku Galerii Zewnętrznej AMS odbyła się na krótko przed wystawą konkursową tegorocznego...

8622

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]