Reklama

Gra w rasy

Gra w rasy

10.11.2019
Czyta się kilka minut
Colson Whitehead jest przekonany, że wszystko, co złe w dzisiejszych Stanach Zjednoczonych i świecie, niedługo będzie jeszcze gorsze. A rasa przestanie się liczyć dopiero wtedy, gdy prawie wszyscy wymrzemy.
Colson Whitehead QUIQUE GARCIA / EPA / PAP
S

Spotkałem Colsona Whiteheada w grudniu 2017 r. w warszawskiej Hali Koszyki; wystąpił wówczas w programie o literaturze, który prowadziłem dla jednej ze stacji telewizyjnych. Zaśmiewaliśmy się z dźwiękowcami z jego imienia, które kojarzyło nam się ze świeżą wówczas w Polsce aferą. Gdy jednak Whitehead przyszedł – śmiechy ucichły.

Wysoki mężczyzna z dredami, ubrany w żółte spodnie i granatowy płaszcz. Było w nim coś onieśmielającego – aura światowego sukcesu.

Żeby zrozumieć jego skalę, najlepiej przywołać zdarzenia z USA w lecie 2019 r., te sprzed premiery jego najnowszej powieści, wydanych właśnie po polsku „Miedziaków”. Whitehead znalazł się, jako pierwszy prozaik od czasu Jonathana Franzena, na okładce magazynu „Time”.

– Tak, to prawda, zdarzyło się – mówi roześmiany pisarz, gdy pytam teraz, czy naprawdę przez trzy dni w magazynie wydawnictwa Random House...

15585

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]