Reklama

Ładowanie...

Gowin odchodzi, ale zostaje

Gowin odchodzi, ale zostaje

06.04.2020
Czyta się kilka minut
Wicepremier Jarosław Gowin odchodzi z rządu. Podał się do dymisji, bo przegrał rozgrywkę o zablokowanie wyborów prezydenckich 10 maja. PiS zrobi wszystko, aby te wybory się odbyły.
Jarosła Kaczyński i Jarosław Gowin podcza 9. specjalnego posiedzenia Sejmu, 6 kwietnia 2020 r. / Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
P

Prowadzona przez ostatnie kilkanaście dni polityczna operacja Gowina obliczona na storpedowanie majowych wyborów to jedna z najbardziej zdumiewających wojen w obozie władzy. Pokazała nie tylko to, jak bardzo podzielona jest Zjednoczona Prawica. Przede wszystkim okazało się, że na progu gigantycznych kłopotów gospodarczych i społecznych, obóz władzy bliski jest destabilizacji. Gowin odchodzi, bo wypowiedział wojnę Jarosławowi Kaczyńskiemu i ją przegrał. W dodatku, przegrał też z własną partią, której większość wojny z Kaczyńskim nie chciała. Trzeba to powiedzieć jasno: moment kryzysu, emocje głównych graczy i finałowe rozwiązanie pokazują, że Zjednoczona Prawica to projekt, który politycznie już jest skończony, choć formalności rozwodowe mogą jeszcze potrwać.

Zarzewiem konfliktu stała się data wyborów prezydenckich. Gowin sprzeciwiał się głosowaniu 10 maja przekonując, że wysłanie 30 mln ludzi do urn w sytuacji, gdy szaleje wirus to epidemiczne i polityczne samobójstwo. Wicepremier korzystał z sytuacji — bez 18 posłów jego partii PiS nie ma większości w Sejmie — postawił veto. Nie przekonało go nawet to, że Kaczyński postanowił zorganizować głosowanie 10 maja wyłącznie korespondencyjnie.

Gowin zaproponował własne rozwiązanie: zmianę konstytucji przedłużającą kadencję Andrzeja Dudy do siedmiu lat. Po tej kadencji, kończącej się w 2022 r., Duda nie mógłby się ubiegać o reelekcję. Taki wariant był dla PiS do przyjęcia, bo dawał Kaczyńskiemu spokój na trudny czas rządzenia podczas epidemii i tuż po niej. 


CZYTAJ TAKŻE

JAROSŁAW FLIS: To, że PiS przeprosił się z głosowaniem korespondencyjnym, które upchał do pakietu antykryzysowego, okazało się mało znaczącą zmianą w ich myśleniu. Przecieki z partii rządzącej zwiastują chęć dokonania kopernikańskiego przewrotu w organizacji polskich wyborów >>>


Kłopoty zaczęły się, gdy Gowin nie zrealizował swoich zapowiedzi. Obiecał Kaczyńskiemu poparcie PSL dla takiej zmiany konstytucji. To miało zwiększyć presję na PO, żeby także poparła taki sposób na przełożenie wyborów — bez zgody Platformy to byłoby niemożliwe. Tyle, że ludowcy zostawili Gowina na lodzie. Kaczyński był wściekły. Wrócił do pomysłu wyborów korespondencyjnych 10 lub 17 maja i postawił na czele Poczty Polskiej wiceministra obrony, co ma gwarantować karny przebieg głosowania.

Dymisja Gowina to usunięcie ostatniej przeszkody na tej drodze. Wicepremier odchodzi w samotności, bo jego partia zostaje w rządzie, a większość jej posłów jest skłonnych poprzeć PiS w sprawie wyborów.

Autor jest dziennikarzem onet.pl, stale współpracuje z "TP"

Tekst jest zaktualizowaną wersją komentarza, który został opublikowany w TP 15/2020 >>>


CZYTAJ WIĘCEJ: WYBORY PREZYDENCKIE 2020 >>>

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]