Reklama

Górna granica cierpienia

Górna granica cierpienia

03.11.2014
Czyta się kilka minut
Zanosiło się na awanturę, będą rozmowy: 5 listopada działacze organizacji pozarządowych mieli protestować przed Sejmem przeciw projektowi ustawy o doświadczeniach na zwierzętach.
Z

Zamiast tego siadają do rozmów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które projekt przygotowało.
O co chodzi? W 2005 r. powstały przepisy regulujące zasady, zgodnie z którymi można w Polsce wykorzystać zwierzę do doświadczeń. Przepisy – nawet według obrońców praw zwierząt – nie najgorsze, próbujące godzić potrzeby nauki i zasadę humanitaryzmu. W 2010 r. UE wydała w tej samej sprawie dyrektywę – dokument, paradoksalnie, krytykowany bardziej niż polskie przepisy (np. definicja doświadczenia zawarta w dyrektywie nie uwzględnia – inaczej niż nasza ustawa – uśmiercania zwierząt w celu pobrania ich narządów). Przygotowany przez MNiSW projekt nowej ustawy to – według działaczy pozarządowych – krok wstecz: osłabiający mechanizmy kontrolne (w komisjach etycznych wydających zgodę na doświadczenia nie będą musieli zasiadać przedstawiciele organizacji humanitarnych); przemilczający...

1965

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]