Reklama

Eksperyment na ustawie

Eksperyment na ustawie

09.11.2014
Czyta się kilka minut
W tle sporu o zwierzęta doświadczalne można dostrzec lęki. Badacze boją się oskarżeń o bezduszność, obrońcy zwierząt – oskarżeń o działanie przeciw nauce. Awanturę zażegnało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na jak długo?
Centrum Medycyny Doświadczalnej, Białystok 2013 r. Fot. Anatol Chomicz / FORUM
Ż

Żeby wejść do pomieszczeń tzw. zwierzętarni UJ – w piwnicach budynku Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, na terenie kampusu – trzeba spełnić dwa warunki. Najpierw odpowiedzieć przecząco na pytanie o kontakty z gryzoniami (jeśli miały miejsce w ciągu ostatnich dni, odwiedzający może stanowić zagrożenie dla zwierząt laboratoryjnych), później założyć specjalny strój.
Kiedy wraz z prof. Józefem Dulakiem – kierownikiem Zakładu Biotechnologii Medycznej – przekraczamy progi laboratoriów zwierzętarni, widzimy tylko swoje oczy. Obowiązkowy strój – chroniący nie ludzi, lecz tutejsze myszy i szczury przed zarażeniem – to kombinezon z kapturem, plastikowe okulary i maseczka osłaniająca usta i nos, lateksowe rękawiczki i obuwie ochronne.
Zanim w takim rynsztunku obejrzymy pomieszczenia laboratoryjne, badacz opowie o tym, co dzieje się w bezpośrednim sąsiedztwie zamkniętego...

13628

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]