Ładowanie...
Głos demokratycznej Palestyny
Trudno objąć w krótkiej nocie dorobek autora ponad 20 książek, wykładowcy przynajmniej dwustu uniwersytetów, felietonisty, recenzenta literackiego i muzycznego, działacza i polityka. Kogoś, o kim mówiono, że wiedzie przynajmniej dwa osobne żywoty.
Said urodził się 1 listopada 1935 r. w Zachodniej Jerozolimie w zamożnej rodzinie palestyńskich protestantów. Uformowały go dziecięce lata spędzone w Palestynie i zaszczepiona przez rodziców miłość do Szekspira i muzyki klasycznej. W 1947 r. ojciec--przedsiębiorca zabrał rodzinę do Kairu. Rok później, gdy powstawał Izrael, Said nie miał tam już nikogo: wszyscy krewni opuścili ojczyznę. W 1951 r. rodzice wysłali go do Ameryki; wkrótce rozpoczął studia na Uniwersytecie Princeton. Kariera naukowa potoczyła się szybko - doktorat na Harvardzie, wykładowca na Uniwersytecie Stanford i Columbia, profesor literatury...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]