Reklama

Gigant z kosmosu

09.03.2015
Czyta się kilka minut
To największy znany okruch wszechświata na Ziemi. Spoczywający w Namibii meteoryt Hoba od znalezienia utracił jedną dziesiątą wagi.
Meteoryt Hoba, stan obecny Fot. Ze zbiorów Krystyny Słomki
D

Do ziemskiej atmosfery każdej doby trafia kilkaset milionów meteorów – to pyły i bryły materii kosmicznej, wielkości od ułamka milimetra do kilku metrów. Gdy przebijają się przez gęste warstwy atmosfery, osiągają prędkość 70 km na sekundę, ich powierzchnia nagrzewa się do kilku tysięcy stopni i na wysokości 100-120 km część meteorów wyparowuje. Powstała otoczka gazów zaczyna się żarzyć, na skutek ogromnej prędkości ulega odchyleniu i w efekcie powstaje podążający za „spadającą gwiazdą” świecący ogon. Gdy sięgnie ona Ziemi, staje się meteorytem.
Jednak rzadko tak się dzieje. W większości okruchy z kosmosu po wejściu w ziemską atmosferę spalają się doszczętnie, nie zostawiając śladu. Tylko te o większych gabarytach docierają do Ziemi, a i to w postaci mikrometeorytów o wielkości do 0,2 mm. Bolidy, czyli jasne meteory o masie powyżej 1 kg, zdarzają się sporadycznie. W końcowym...

3893

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]