Gwiazdka z nieba

Mogą być groźne, bywają piękne i bardzo użyteczne. Meteoryty wykorzystujemy przynajmniej od tysięcy lat. Dzisiaj coraz częściej w podobnym celu jak w starożytności.

Reklama

Gwiazdka z nieba

Gwiazdka z nieba

27.09.2021
Czyta się kilka minut
Mogą być groźne, bywają piękne i bardzo użyteczne. Meteoryty wykorzystujemy przynajmniej od tysięcy lat. Dzisiaj coraz częściej w podobnym celu jak w starożytności.
Bolid sfotografowany nad Parkiem Stanowym Black Mesa w Oklahomie przez astronoma amatora Howarda Edina we wrześniu 2008 r. HOWARD EDIN / OKLAHOMA CITY ASTRONOMY CLUB / NASA
N

Na początku była eksplozja. Wielka gwiazda zakończyła swoje życie jako supernowa. Potężny wybuch zgruchotał jej serce na drobne fragmenty, które połączyły się z innymi cząsteczkami dryfującymi w przestrzeni kosmicznej, by dać początek naszemu Układowi Słonecznemu. Słońce powstało z wodoru, a cięższe pierwiastki, takie jak żelazo, krzem czy tlen, utworzyły dokoła niego wirujący dysk. Cząsteczki występujące w tym dysku zderzały się ze sobą, stopniowo tworząc coraz większe ciała – asteroidy, potem również planety, w tym naszą Ziemię.

Resztki materiału, z którego zbudowany jest Układ Słoneczny, możemy czasem podziwiać w muzeach – pojawiają się na Ziemi jako meteoryty. To fragmenty asteroidy, które przetrwały przejście przez atmosferę. Są dużo starsze niż nasza planeta. Z tego powodu większość meteorytów jest zbierana i kolekcjonowana w celach naukowych, a ich badanie to jedyny...

15911

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]