Reklama

Odnalezione w piaskach pustyni

Odnalezione w piaskach pustyni

02.11.2014
Czyta się kilka minut
Ze ścian Galerii Faras spoglądają uduchowione twarze aniołów i świętych. Patrzą wielkimi, szeroko rozstawionymi oczami. To jedyne poza stolicą Sudanu miejsce na świecie, gdzie można oglądać średniowieczne malarstwo chrześcijańskiej Nubii.
Malowidła z Faras w nowej galerii Muzeum Narodowego w Warszawie Fot. MATERIAŁY PRASOWE
P

Po czteroletniej przerwie, podczas której pomieszczenia przeszły gruntowną przebudowę, Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie ponownie otwarła się dla publiczności. Odbyło się to pod honorowym patronatem UNESCO, a prezentowaną od 1972 r. kolekcję 67 unikatowych malowideł można teraz oglądać w całkowicie zmienionej przestrzeni.
Znaleziska pochodzą ze starożytnego Pachoras (późniejsze Faras), stolicy królestwa Nobadii, które w 543 r. oficjalnie przyjęło chrześcijaństwo. Zabytki te 50 lat temu z piasków pustyni północnego Sudanu wydobyli polscy archeolodzy, pracujący pod okiem Kazimierza Michałowskiego – wtedy już ponadsześćdziesiecioletniego badacza o ugruntowanej pozycji w świecie.
Michałowski, twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej, w latach 30. pracował w Grecji i Egipcie, wojnę spędził w niemieckim obozie jenieckim, a po 1945 r. kontynuował pracę:...

7704

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]