Reklama

Gęsi dzikie i domowe

Gęsi dzikie i domowe

06.04.2009
Czyta się kilka minut
Moją pierwszą samodzielnie przeczytaną książką była "Cudowna podróż". Tak bardzo przeżyłem podróż Nielsa Holgerssona na gąsiorze Marcinie, że zjedzenie gęsiego mięsa do dziś uważam za naruszenie zawartego w przeszłości przymierza.
Niels Holgersson oczyma duńskiego ilustratora Antona Piecka
T

Tytuł niniejszych zapisków mógłby być wyjęty z niegdysiejszego podręcznika ornitologii lub książki kucharskiej. A zatem jeśli mam wrócić do lektur dzieciństwa, to o tych dwu rodzajach książek też należałoby wspomnieć, jako że w tamtym okresie stanowiły oczywiste wyposażenie domowej biblioteczki, przynajmniej naszej.

Cóż jednak zrobić, kiedy właśnie u nas biblioteczki w ścisłym tego słowa znaczeniu nie było: książki rozrzucone po wielu miejscach stanowiły zbiór chaotyczny, nietrudny wszakże do spenetrowania.

W czeczotkowej "kociej szafie" na dolnych półkach stały m.in. Encyklopedia i "Historia powszechna". Wyżej, w tekturowych okładkach związanych tasiemką, zdekompletowane, jak się później miało okazać, roczniki "Wiadomości Literackich", teki reprodukcji, "Pan Tadeusz" z ilustracjami Andriollego i dużego formatu "Mohort" Wincentego Pola z ...

8273

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]