Reklama

Mądrość baśni

Mądrość baśni

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Joanna Olech: Czytałam przedwojenną recenzję Koziołka Matołka, w której dowodzono, że czerwone portki Koziołka to atrybut uwodziciela. Czerwony Kapturek nie przypadkiem nosi kapturek taki a nie inny - czerwień jest wyzywająca i kojarzy się z seksualnością.Joanna Ronikier: - Rozumiem: czerwone kapturki, czerwone latarnie... Jako dziecko nie znałam takich interpretacji. Może dlatego nie obchodziły mnie losy tej biednej dziewczynki. Nie przejmowałam się także tarapatami Jasia i Małgosi.
J

JAN STRZAŁKA: - Dickens wyznał kiedyś: "Czerwony Kapturek to była moja pierwsza miłość. Czułem, że gdybym mógł poślubić Czerwonego Kapturka, żyłbym w doskonałym, błogim szczęściu". Czy w dzieciństwie marzyły Panie o błogim szczęściu przy boku jakiegoś baśniowego bohatera?

JOANNA OLECH: - Jako dziecko byłam obojętna na losy baśniowych bohaterów. Wychowałam się na Kabarecie Starszych Panów, poczucie humoru i umiłowanie absurdu zawdzięczam panom Przyborze i Wasowskiemu. Dopiero jako nastolatka odrobiłam dziecięcą lekcję identyfikacji z postaciami baśniowymi - przy czym Muminki są mi bliższe niż postacie z baśni braci Grimm.

Utożsamiałam się z Małą Mi. W świecie baśni...

21693

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]