Reklama

Genealogia nikczemności

Genealogia nikczemności

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Oto wojny polsko-polskiej odsłona kolejna: część prawicowych mediów zajęła się genealogią swoich politycznych adwersarzy.
K

Kto Żyd, czyj tata był w partii albo i w FOZZ-ie, kto miał „resortowych rodziców” – kiedy brak kluczy do zrozumienia świata, bezradni łapią za łomy. W tych polemicznych chwytach nie chodzi przecież o uprawianie – skrótowej choćby – biografistyki, tylko o odmawianie prawa głosu w debacie publicznej, czyli o to, co zwykle: o ustanowienie patriotycznej hierarchii i prawa, lub jego odmowę, do bycia Polakiem. Trafnie komentatorzy nazywają ten proceder „lustracją drugiego stopnia”: kiedy wyczerpało się podniecenie wokół teczek, kiedy działają zimne procedury, media politycznie sfrustrowane łapią się narracji tabloidalnej.
W opowieściach ludzi z pokolenia 68’ często pojawiał się komunistyczny propagandysta Ryszard Gontarz, który też grzebał w życiorysach ich rodziców i wykluczał z polskości. Czasem słuchaliśmy opowieści o nim jak bajki o żelaznym wilku: wrażliwość generacji marcowej...

1238

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]