Reklama

Gdzie majaczy szczyt

Gdzie majaczy szczyt

01.03.2021
Czyta się kilka minut
Pnie się ostro wykres nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, zapełniają się na nowo oddziały covidowe, w użyciu jest coraz więcej respiratorów.
W

Wszystko to najprawdopodobniej efekt dominowania w Polsce nowych wariantów koronawirusa, przede wszystkim mutacji brytyjskiej, o zwiększonej zakaźności (najprawdopodobniej, bo nadal nie prowadzimy sekwencjonowania próbek na taką skalę, by dysponować miarodajnymi danymi).

Już dzień po prognozach ministra Adama Niedzielskiego, że szczyt zachorowań nastąpi na przełomie marca i kwietnia, sięgając 12-15 tys. nowych zakażeń dziennie – liczba nowych przypadków przekroczyła 12 tys. Minister żalił się później w RMF, że „plany, które przedstawialiśmy, niestety się nie sprawdzają”. Dr Paweł Grzesiowski spodziewa się niebawem 25 tys. zakażeń dziennie, doradca premiera prof. Andrzej Horban, rysując czarny scenariusz, mówi o fali wyższej o 50-60 proc. od jesiennej. Trwa akcja szczepień (5,5 proc. Polaków dostało przynajmniej jedną dawkę), ale eksperci wskazują, że działania państwa nie mogą się do niej ograniczać – konieczne jest choćby precyzyjne namierzanie i tłumienie ognisk infekcji.

Inicjatywę w tej walce ma wciąż koronawirus, nam doszedł tylko jeden atut: udało się zaszczepić prawie wszystkich członków personelu medycznego szpitali, co zmniejsza ryzyko, że zawieszana będzie praca całych oddziałów. ©℗

Czytaj także: Koronawirus i Covid-19 w specjalnym serwisie "Tygodnika Powszechnego"

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]