Reklama

Gdzie jest mózg naszego państwa?

Gdzie jest mózg naszego państwa?

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Prof. Jerzy Hausner, członek Rady Polityki Pieniężnej, były wicepremier: Autorytet władzy niszczy kupowanie za publiczne pieniądze sukienek dla żony. Nie ma żadnego znaczenia, czy było to prawnie dopuszczalne, czy nie.
il. Zygmunt Januszewski
P

PAWEŁ RESZKA: Co to jest pułapka średniego dochodu? Już w niej jesteśmy? Możemy się wyrwać?
JERZY HAUSNER: Pojęcie robi ostatnio karierę w mediach. W raporcie „Konkurencyjna Polska”, który przygotowałem z zespołem naukowców z kilku uczelni, posługujemy się nim i nadajemy mu konkretną interpretację. Chodzi o kraje, które mają średni dochód na głowę mieszkańca na poziomie rzędu 50 do 65 procent dochodu tych najbogatszych. Pytanie brzmi: czy takie kraje mogą awansować do grupy państw z najwyższymi dochodami?
Do tej pory udało się niewielu.
Dowodzi tego niedawna analiza Banku Światowego. Z ponad 100 krajów, które 50 lat temu miały właśnie średni dochód, do pierwszej ligi awansowało tylko 13. Niektóre z nich są dość specyficzne, jak Singapur, czyli państwo-miasto, z którym trudno się porównywać. Inne to np. Grecja –...

20771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]