Reklama

Plecy profesora

Plecy profesora

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Przekształciliśmy uczelnie w fabryki dyplomów. Wydajne, ale liche. Celem jest dyplom, a nie rozwój predyspozycji i osobowości.
Fot. Szymon Laszewski / FORUM
A

ANNA GOC, NATALIA SROMEK: Podoba się Panu polskie szkolnictwo wyższe?
JERZY HAUSNER: Moje odczucia są mieszane. Jestem z nim związany, mam za sobą 40 lat aktywności akademickiej. Gdyby to było bez sensu, nie wykonywałbym tego zawodu. A wykonuję go z pasją, idę na uczelnię z chęcią i sprawia mi to przyjemność. W ogóle nie myślę o emeryturze.
Widzę jednak narastające problemy: obniżający się poziom dydaktyki, a przede wszystkim coraz niższe standardy funkcjonowania uczelni: odpowiedzialności, uczciwości, jakości wykonywanej pracy, zaangażowania i relacji między ludźmi. I najważniejsze: coraz słabszą więź między nauczycielem akademickim a studentem. Tu jest krytyczny moment, gdyż dwie kluczowe uczelniane grupy są do siebie zwrócone plecami.
Dlaczego tak się dzieje?
Mamy do czynienia z procesem, którego negatywne...

18118

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]