Reklama

Gdzie bardzo swędzi

Gdzie bardzo swędzi

16.09.2019
Czyta się kilka minut
Ach, wrzesień, najpiękniejszy miesiąc dla nauki! Przyznano właśnie, po raz dwudziesty dziewiąty, IgNoble – nagrody za „badania, które najpierw wywołują śmiech, a potem zastanawiają”.
W

Wręczali je jak zawsze najprawdziwsi nobliści, podczas eleganckiej ceremonii na Harvardzie. A za co?

Pokojowego IgNobla przyznano za badania nad swędzeniem, wywoływanym w kontrolowanych warunkach poprzez posypywanie skóry włoskami świerzbca właściwego. Wyniki? Najsilniej swędzą plecy i tam też drapanie sprawia największą przyjemność. IgNobla z fizyki wręczono za zbadanie, jak to się dzieje, że odchody wombatów mają kształt kostki. Po wypreparowaniu układu pokarmowego dwóch martwych zwierząt znalezionych przy tasmańskiej drodze i nadmuchaniu ich jak balon okazało się, że odpowiada za to szczególny, asymetryczny wzorzec rozciągliwości w końcowym odcinku jelita.

Co dalej? Nagroda z chemii za oszacowanie produkcji śliny u przeciętnego pięciolatka (500 ml dziennie), a także z ekonomii za zbadanie, na jakich banknotach najchętniej kwitną bakterie (są to rumuńskie leje). I jeszcze sześć innych. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego ludzie śmieją się z IgNobli. Przecież to sto razy ważniejsze od tych wszystkich czarnych dziur i cząstek elementarnych... ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]