Reklama

Gdyby ktoś z nas

Gdyby ktoś z nas

03.01.2014
Czyta się kilka minut
Według oceny niektórych naszych adwersarzy, dla „Tygodnika Powszechnego” nie ma już miejsca w Kościele. Tymczasem w profetycznej wizji papieża wprost przeciwnie. Wiele z tego, za co obrywaliśmy, teraz odnajduję w programowym papieskim dokumencie.
G

Gdyby ktoś z nas w „Tygodniku” napisał, że woli „Kościół poturbowany, poraniony i brudny, bo wyszedł na ulice, niż Kościół chory z powodu zamknięcia się i wygody kurczowego przywiązania do własnego bezpieczeństwa”, gdyby powiedział, że Kościół „zatroskany o to, by stanowić centrum”, w końcu „zamyka się w gąszczu obsesji i procedur”; albo gdyby się zwierzył z tęsknoty za Kościołem, który „bardziej od lęku przed pomyłką kierować się będzie lękiem przed zamknięciem się w strukturach dostarczających fałszywej ochrony, lękiem przed przepisami, które czynią z ludzi Kościoła nieubłaganych sędziów, lękiem przed przyzwyczajeniami, dzięki którym czują się oni spokojni, podczas gdy obok znajduje się zgłodniała rzesza ludzi” (49) – „prawdziwi katolicy” by powiedzieli: „zdrajcy” i spytali, „o jakim oni piszą Kościele?”.
A co dopiero, gdybyśmy napisali (bez należytej rewerencji), że biskupi...

4715

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]