Reklama

Gdy teolodzy się kłócą

Gdy teolodzy się kłócą

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Być może nie trzeba na siłę prowokować w Polsce jakichś teologicznych sporów. Może po prostu czas jeszcze nie dojrzał. Warto jednak patrzeć na Kościół powszechny i dostrzegać realne (nie ideologiczne) wyzwania, przed jakimi stoją różne Kościoły lokalne.
Rafael Santi "Dysputa o Najświętszym Sakramencie"
N

Nie lubię słowa “odważny", gdyż często bywa nadużywane, szczególnie w odniesieniu do sfery myślenia. Ot, powie ktoś coś, co jeśli nie trąci bluźnierstwem, to stoi w szyderczej opozycji do tradycyjnych wartości i przekonań - a już przypina mu się etykietkę odważnego myśliciela. A jednak przy lekturze książki Józefa Majewskiego “Teologia na rozdrożach" nie raz dochodziłem do konstatacji, że mam do czynienia z odważnym (we właściwym znaczeniu) myśleniem teologicznym. Autor, teolog i redaktor “Więzi", porusza najbardziej kontrowersyjne zagadnienia współczesnej teologii, ale nie czyni tego z wypiekami na twarzy młodzieniaszka, którego podnieca możliwość zostania buntownikiem, lecz z odwagą człowieka dojrzałego, który wie, że kontrowersyjność tematyki wymaga od niego tyleż wiedzy, co pokory i szacunku dla różnych stron sporu.

Czyje to spory?

...
13347

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]