Reklama

Gdy sądy kreują politykę

Gdy sądy kreują politykę

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Sonia Sotomayor to pierwsza w historii latynoska sędzina Sądu Najwyższego USA. Ale nie tylko dlatego jej nominacja wywołała w Stanach duże emocje.
P

Przesłuchania kandydata na sędziego Sądu Najwyższego USA przed komisją Senatu to w Stanach wielkie wydarzenie. Jeden z powodów jest natury konstytucyjnej: sędzia otrzymuje dożywotnią kadencję. Profesor Nathan Sales ze szkoły prawa George Mason University przypomina, że gdy po 1989 r. wiele krajów wzorowało się na amerykańskiej konstytucji, nikt nie skopiował tego akurat rozwiązania.

Skąd się ono wzięło? W czasie powstawania konstytucji USA sądownictwo nie było uznawane za równe pozostałym gałęziom rządu (w amerykańskim rozumieniu tego słowa, tj. prezydentowi i Kongresowi); XVIII-wieczny polityk Aleksander Hamilton pisał o sądownictwie: "najsłabsza gałąź".

Dożywotnia kadencja sędziów miała ją wzmocnić. Jednak od początku Sąd Najwyższy odgrywał istotną rolę, a ogromnego wręcz znaczenia nabrał w II połowie XX w., gdy zaczął określać prawo w ...

10599

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]